Vstřebávání živin a ostatních složek potravy

  • Po skončení trávení je většina potravy připravena tak, aby ji organismus mohl využít.
  • Rozštěpené jednoduché látky se vstřebávají stěnou trávicí trubice do oběhu.
  • Části potravy, které náš organismus nedovede rozložit odcházejí z těla nevyužity.
  • Proces vstřebávání začíná v žaludku, množství vstřebaných živin je velmi malé. Vstřebává se zde část alkoholu, některé jedy, částečně voda a některé soli.
  • Největší vstřebávání probíhá v tenkém střevě. Látky se vstřebávají pronikáním sliznice tenkého střeva a stěnami krevních vlásečnic. Prstencovité výběžky tenkého střeva tzv. klky umožňují velký rozsah vstřebávání. Klky jsou nalačno nehybné, při trávení potravy se prokrví a pohybují se.
  • Vstřebávání látek je ovlivněno správným průběhem trávení.
  • Při poruše trávení (např. při nedostatku některých důležitých enzymů, průjmovém onemocnění) se zhoršuje i vstřebávání a část živin odchází nevyužitá z těla ven.

Bílkoviny

se po rozložení na aminokyseliny vstřebávají nejvíce v horní části tenkého střeva

Glycidy (sacharidy)

se musí rozložit na monosacharidy a ty se teprve vstřebávají. Nejrychleji se vstřebává glukóza. Nevstřebává se celulóza a pektin. Glycidy se nejvíce vstřebávají v horní části tenkého střeva.

Tuky

se štěpí na glycerol a mastné kyseliny. Glycerol je rozpustný ve vodě a ve střevě se dobře vstřebává. Mastné kyseliny se vstřebávají pomocí žlučových kyselin, které z nich tvoří ve vodě rozpustné komponenty a mohou procházet střevní stěnou. Žlučové kyseliny se po vstřebání odpojí a dostávají se do jater, dokud jsou žlučí vyloučeny do střeva. Mastné kyseliny se ve stěně střeva spojují s glycerolem a vytvářejí tak opět tuk, který se dostává do mízního oběhu a dotud do krevního oběhu.

Vitamíny

se také vstřebávají v tenkém střevě. Vitamíny rozpustné ve vodě se vstřebávají s vodou, vitamíny rozpustné v tuku se vstřebávají s tukem.

Minerální látky

Většina minerálních látek se vstřebává v tenkém střevě.

Voda, sůl, cukr

V tlustém střevě se vstřebává především voda a s ní i soli a malé množství cukru. Vstřebáváním vody se postupně zahušťuje stolice. Při rychlém průběhu stolice tlustým střevem se vstřebá méně vody a stolice je řidší. Při pomalém průběhu stolice se více vstřebává voda a stolice je tužší.

Obsah pro Vás připravila Mgr. Jaroslava Vaněčková.

Kontakt

Stolničení online

Praktický pomocník a rádce.

© 2024 All Rights Reserved.