3.ročník
PIVO A PIVNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
pivo, historie, výroba, druhy, ošetřování a skladování, servis
PIVO
Nedokvašený alkoholický nápoj. Je nejrozšířenějším alkoholickým nápojem u nás i v celém středním pásmu. Dobré pivo má mít správnou teplotu, bohatou pěnu a jiskrný vzhled. Dobře vychlazené pivo poznáme podle orosené sklenice. Sklo musí být bezvadně čisté, v mastném skle nedrží pěna. Sklenice s uchem (krýgl) stavíme na stůl tak, aby ucho směřovalo vpravo. Tenkostěnné sklo na pivo bez ucha (štuc) pokládáme znakem k hostovi. Ohříváček na pivo umisťujeme vpravo za sklenici, host si teplotu piva upravuje sám.
Historie
Nejstarší písemná zpráva o pivu pochází z r. 4000 př. n. l. Je to záznam o ječmenném víně v Egyptském papyrusu. U nás z roku 1080 v zakládací listině Vyšehradské kapituly, kde jsou jmenováni tři sládci, kteří směli vařit pivo. Po roce 1407 se čeští sládci spojili a vytvořili cechy. Po bitvě na Bílé hoře podlehlo všeobecnému úpadku i naše pivovarnictví. V Praze zůstaly dodnes dochovány pouze dva pivovary U Fleků a U sv. Tomáše. V roce 1842 byl založen Plzeňský Prazdroj.
Výroba piva
K výrobě potřebujeme tyto základní suroviny: voda, slad (vyrobený sladováním ječmenného zrna), chmel, pivovarské kvasnice. Výrobu piva dělíme na výrobu sladu a výrobu piva. Základní surovinou při výrobě sladu je kvalitní sladovnický ječmen. Základem je přeměna většiny škrobu v obilkách na sladový cukr, nezbytný pro alkoholické kvašení. Zbylé klíčky a kořínky (sladový květ) se používají do krmných směsí.
Výroba sladiny – voda s rozdrceným sladem se vaří (rmutuje) ve rmutovacím kotli a pak se scedí.
Vaření mladiny a její chlazení – sladina se vaří
s chmelem v mladinové pánvi, pak se chladí na kvasnou teplotu 4 až 6 °C.
Kvašení mladiny – probíhá ve spilce (kvasírně), přidávají se kvasinky, kvašení probíhá 8 až 12 dní vzniká mladé pivo.
Dokvašování mladého piva – probíhá ve velkých tancích, v ležáckých sudech v ležáckých sklepích, výčepní piva dokvašují asi 21 dní, ležáky až 90 dní, exportní piva i více než půl roku.
Stáčení piva – po dokvašování se pivo přes filtry a popř. pastéry stáčí do přepravních nádob (cisterny, sudy, láhve, plechovky).
Druhy piva
Základní členění podle barvy – světlá, tmavá, polotmavá. Barva piva je ovlivněna druhem použitého sladu. Světlá piva se vyrábějí z českého (plzeňského) nebo vídeňského sladu, sušeného při teplotě 80°C – 90°C. Tmavá piva z bavorských a karamelových sladů, pražených při vyšší teplotě kolem 105°C.
Podskupiny podle stupňovitosti
Stupňovitost piva označuje množství extraktu a maltózy (cukru) v nezkvašené mladině. Neoznačuje tedy procento alkoholu! Skutečný obsah alkoholu v pivu je nižší, zpravidla o dvě třetiny.
konzumní piva – mají obsah extraktu v původní mladině nejméně 8 %
výčepní – obsah extraktu v původní mladině je 10 %
ležáky – se dělí podle extraktu na výčepní ležáky (11 %), ležáky (12 %), ležáky speciál (13%), ležáky exkluziv (16 %)
speciální, účelová piva – dia piva, lehká (ozn. Light obsahují nejvýše 2,8 % obj. etanolu a extraktu 7,5 %) , minerální piva (hořčík, zinek, lithium), pšeničná piva
kvasnicové – do piva se přidává mladé pivo ve stadiu tzv. bílých kroužků (0,5 až 5 %). Má vyšší pěnivost a říz. Lehký zákal není na závadu.
nealkoholické – nealkoholická (max. 0,59 % obj. etanolu
Balení piva
Balení má několik variant. Stáčení do sudů a lahví, transport i skladování v pivních tancích, plechovky.
Nejdůležitější vlastnosti piva
Pěnivost, čirost, barva, chuť a vůně.
Vady piva
Zákal, hořká nebo kvasničná příchuť, nízký obsah oxidu uhličitého.
Skladování
Pivo nesnáší prudké změny teploty, přímé sluneční světlo, cizí pachy, déle trvající styk s kovy.
Skladujeme v pivním sklepě, kde nesmí být skladováno jiné zboží.
Teplota sklepa musí být stálá 7 až 10 °C. Podlaha hladká bez spár se spádem. Stěny bíleny vápenným mlékem. Všechny nádoby musí být dobře utěsněny.
Servis piva
Běžné provozovny čepují zpravidla 1 až 2 druhy piva, specializované pak 4 a více. Sortiment je možné rozšířit o několik druhů (značek) lahvového piva.
Servis čepovaného piva
Čepování sudových nápojů patří mezi základní dovednosti obsluhy. Mimo techniku čepování mají obsluhující ovládat také ošetřování a údržbu veškerého výčepního zařízení. Před čepováním piva uvedeme nejprve v činnost chladící a vzduchové zařízení. První pivo po naražení sudu nebo na začátku čepování zpravidla silně pění a bývá zakalené (takové pivo je neprodejné).
Techniku čepování volíme podle kvality nápoje. Nejvhodnější způsob je čepování po skle. Tlak vzduchu při čepování regulujeme dle pěnivosti i podle situace v provozu. Také stupeň chlazení řídíme podle okolností, zvláště v letním období. Pivo neroztáčíme dopředu a nepřeléváme, snižuje se tím jeho kvalita. Zbytky piva ve sklenicích okamžitě vyléváme do odpadu.
Při servisu používáme plata, popř. vozíky. Sklo zakládáme na podložky (papírové nebo porcelánové tácky). V běžných pivnicích se nápoje během provozu většinou u hostů neobjednávají (tzv. prodej na slepo), nelze však souhlasit se servisem beze slov. V malých střediscích nejsou vyjímkou štamgasti, kteří žádají pivo do stále stejného skla (popř. do vlastního).
Každý druh piva se podává v určitém typu sklenic, aby nedošlo k záměně.
Servis lahvového piva
Při servisu je nutná zvýšená opatrnost při nalévání do sklenic (pěnivost piva). V dobrých provozovnách by nemělo chybět dietní a nizkoalkoholické pivo.
Lahev otevíráme u stolu hosta, naléváme 2/3 sklenky a lahev poté umístíme za sklenici, mírně vpravo, etiketou k hostovi.
Někteří hosté mohou požadovat ohříváček. Podává se naplněný horkou vodou ve speciálním stojánku nebo v odpovídající sklence. Host si teplotu piva upravuje sám.
Pokrmy vhodné k pivu
Dušená masa a vnitřnosti, přírodně upravená masa, zabijačkové speciality, teplé i studené uzenářské výrobky, plísňové a dezertní sýry, výrobky z ryb pikantní chuti, utopenci, výrazné chuťovky, topinky, sýrové a slané pečivo a smažené bramborové lupínky. V menu pivo zařazujeme zpravidla k polévkám (před podáváním vína).
V letních měsících nabídka grilovaných pokrmů, pokrmů na rožni a roštu (na terasách a zahrádkách).
Kontakt
-
Sauer Aleš
Bc. Pastorová Andrea
SŠGS
Masarykovo náměstí 2
Nová Paka 514 01
Česká republika - stolniceni@stolniceni.cz
Social Networks
Stolničení online
Praktický pomocník a rádce.
© 2022 All Rights Reserved.